Podmioty powiązane zostały zdefiniowane na nowo
Prawidłowa identyfikacja powiązań przesądza o istnieniu określonych obowiązków w zakresie cen transferowych. Nierzetelność w tym zakresie może doprowadzić do nałożenia sankcji na podatnika. dr Jarosław F. Mika Beata Rawa
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie cen transferowych. Jedną z kluczowych zmian jest redefinicja podmiotów powiązanych, w ramach której rozszerzona została struktura podmiotów uznawanych za powiązane.
Zgodnie z nowymi wytycznymi podmioty dzielą się według czterech kryteriów (cech):
a) powiązania poprzez wywieranie znaczącego wpływu,
b) spółka niemająca osobowości prawnej i jej wspólnicy,
c) podmiot i jego zagraniczny zakład (ang. permanent establishment),
d) powiązania w ramach tzw. sztucznych struktur właścicielskich.
Określenie znaczący wpływ, zgodnie z treścią uzasadnienia do ustawy zmieniającej (ustawa z 23 października 2018 r.) wskazuje na sytuację, w której dwa lub większa liczba podmiotów mogą być uważane za podmioty powiązane. Definicja została sformułowana w odniesieniu do „szerokiego wachlarza instrumentów mogących tworzyć powiązania", przez które należy rozumieć: udział w kapitale, prawa głosu w organach kontrolnych lub stanowiących, jednostkach uczestnictwa, certyfikatach lub innych prawach związanych z uczestnictwem w zyskach lub w majątku. Znaczący wpływ zdefiniowano jako kluczowy element definicji podmiotów powiązanych pełniący rolę jednego z warunków wystąpienia powiązań pomiędzy dwoma lub większą liczbą podmiotów.
Wywieranie znaczącego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta