Bilans musimy robić szczerze
Analiza słabych i mocnych stron to swoisty rachunek samego siebie. Wyniki mogą nas czasami zaskoczyć, ale dadzą wiedzę, co warto i trzeba wzmacniać, a nad czym trzeba popracować. Anna cieślak-Wróblewska
Każdy z nas ma wady i zalety, swoją lepszą i tę nieco gorszą stronę. Nie zawsze jednak mamy świadomość, w jakim obszarze jesteśmy naprawdę dobrzy, a gdzie można jeszcze się poprawić.
Zawodowe zakręty
Poznanie swoich mocnych i słabych stron może się nam szczególnie przydać na tzw. zawodowych zakrętach, to znaczy wtedy, gdy poszukujemy nowych możliwości. Mogą to być – przykładowo – starania o podwyżkę lub awans albo myśl o nowym zdefiniowaniu swojej roli w organizacji, która nas zatrudnia. Szczera autoocena przyda się także, gdy szukamy nowej pracy albo chcemy zmienić swój profil zawodowy.
Ale warto pamiętać, że samoświadomość swojego potencjału jest wartością samą w sobie i można ją analizować zawsze. Nie jest to zadanie proste, bo też i nie ma jednej definicji, czym są mocne i słabe strony pracownika. Nie ma jakiegoś uniwersalnego zestawu analitycznego, który zaspokoiłby wszystkie indywidualne oczekiwania i pasował do wszystkich.
Jakie są twoje osiągnięcia
W internecie można znaleźć darmowe testy psychologiczne. Część z nich poświęcona jest szeroko pojętej osobowości i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta