Eksport ma szansę oprzeć się spowolnieniu gospodarki
Miniony rok był udany: eksport towarów i usług wzrósł. Teraz będzie trudniej ze względu na spodziewane spowolnienie, brexit i wojny handlowe USA–Chiny. artur osiecki
O podsumowaniu zeszłego roku, jak i perspektyw w obecnym dla polskiego handlu zagranicznego dyskutowano podczas tzw. dyplomatycznego otwarcia roku (DOR) zorganizowanego już po raz piąty przez Krajową Izbę Gospodarczą. Jej prezes Andrzej Arendarski przypomniał, że 2018 był bardzo dobry zarówno pod względem eksportu polskich towarów, jak i usług.
– Wzrost eksportu towarów bardzo cieszy, ale nie możemy zapominać o usługach. Ich wartość osiągnęła w 2018 r. 58 mld euro. A to oznacza 11-proc. wzrost względem 2017 r. To m.in. transport, turystyka i usługi wsparcia biznesu – wyliczał Arendarski.
Zwrócił uwagę na znaczenie eksportu dla całej gospodarki. Sprzedaż towarów i usług za granicę stanowi już 55 proc. polskiego PKB. Zdaniem szefa KIG wymiana międzynarodowa korzystnie wpływa na polskie firmy, gdyż chcąc sprostać światowej konkurencji, rodzimi przedsiębiorcy są niejako zmuszeni podnosić jakość, optymalizować koszty i oferować innowacyjne produkty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta