Pod ostrzałem adwokatów (1)
Stanowisko Sekcji Prawa i Postępowania Karnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie do projektu zmian kodeksu postępowania karnego z 4 grudnia 2018 r
Jak wynika z uzasadnienia projektu zmian kodeksu postępowania karnego, głównym celem projektu jest usprawnienie procesu karnego, wyeliminowanie usterek i błędów legislacyjnych oraz dostosowanie prawa do wyzwań rozwoju technologicznego. Autorzy podkreślają, że ww. cele mają zostać zrealizowane z uwzględnieniem gwarancji procesowych oraz zasad rzetelnego procesu. Czy tak jest rzeczywiście? Przyjrzyjmy się postępowaniu dowodowemu.
W polskim procesie karnym ugruntowane znaczenie ma zasada prawy materialnej, w doktrynie określana często naczelną zasadą procesu karnego. To pełniejszą realizacją tej zasady ustawodawca tłumaczył ponowne ograniczenie kontradyktoryjności rozprawy głównej, dokonane ustawą z 11 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw.
Koniec prawdy materialnej
Tymczasem wiele zmian z projektu może zmierzać do częściowego unicestwienia zasady prawdy materialnej. Zgodnie z projektowanym art. 170 k.p.k. § 1 pkt 6 wprowadzona ma zostać kolejna podstawa oddalenia wniosku dowodowego, w sytuacji gdy zostanie zgłoszony po terminie zakreślonym przez organ procesowy na jego złożenie. Jednocześnie przewidziane są sytuacje, które wyłączają możliwość oddalenia wniosku dowodowego na podstawie art. 170 § 1 pkt 5 i 6 k.p.k., jeżeli okoliczność, która ma być udowodniona, ma znaczenie dla ustalenia, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta