Zapłata za hosting z Niemiec bez zryczałtowanego CIT
Spółka wynajmująca od niemieckiego kontrahenta serwer, który nie jest bezpośrednio wykorzystywany do wytwarzania produktów, nie musi pobierać podatku u źródła.
W 2018 r. spółka wystąpiła o wykładnię przepisów o CIT w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego od wynagrodzenia wypłaconego niemieckiemu kontrahentowi. Wyjaśniła, że prowadzi działalność produkcyjną m.in. w specjalnej strefie ekonomicznej. W działalności nabywa od niemieckiej firmy usługę wynajmu serwerów. To tzw. hosting, czyli oddanie do dyspozycji spółki określonej objętości dysku serwera komputerowego w celu przechowywania na nim baz danych.
We wniosku podkreślono, że niemiecki kontrahent nie prowadzi działalności gospodarczej na terytorium Polski, nie posiada też stałej placówki. Spółka dysponuje certyfikatem rezydencji podatkowej podmiotu niemieckiego. Zapytała, czy w opisanej sytuacji powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłacanego do Niemiec.
Sama uważała, że nie, bo użytkowany dysk serwera komputerowego w ramach usługi wynajmu serwerów nie jest urządzeniem przemysłowym.
Innego zdania był jednak fiskus. Uznał, że pojęcie „urządzenie przemysłowe" należy rozumieć maksymalnie szeroko. Ma ono charakter sformułowania ogólnego, mieszczącego w sobie wszelkie możliwe urządzenia stanowiące zespół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta