Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

CIT-8 na nowych zasadach. Co zaliczyć do zysków kapitałowych

13 marca 2019 | Rachunkowość | Piotr Chojnacki

Do końca marca 2019 r. podatnicy muszą obliczyć i zapłacić podatek według zmienionych regulacji, czyli z uwzględnieniem podziału dochodu na dwa źródła: zyski kapitałowe i pozostałe źródła. Prawidłowa klasyfikacja przychodów i kosztów to zadanie księgowych, dokonujących rozliczeń z fiskusem.

Opodatkowaniu CIT podlega dochód, a jedynie w kilku określonych w ustawie przypadkach opodatkowany jest przychód. Do końca 2017 r. dochodem, który stanowił przedmiot opodatkowania, była nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Od 1 stycznia 2018 r. ustawodawca zmienił konstrukcję CIT poprzez wyodrębnienie dwóch źródeł dochodów: zyski kapitałowe oraz pozostałe źródła. Przedmiotem opodatkowania jest dochód, stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu z pozostałych źródeł. Gdy podatnik na którymś źródle przychodów poniesie stratę, nie pomniejsza ona dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Wówczas podatnik płaci podatek od dochodu uzyskanego z jednego źródła przychodów, a strata poniesiona w drugim źródle przychodów podlega odliczeniu od dochodu uzyskanego z tego źródła w latach następnych.

Obowiązek podziału dochodu na dwa źródła dotyczy większości podatników. Jedynie pewne kategorie podmiotów, tj. ubezpieczyciele, banki czy instytucje finansowe, ze względu na specyfikę swojej działalności, nie zaliczają do zysków kapitałowych większości przychodów uznawanych w pozostałych rodzajach działalności za zyski kapitałowe. Ustawodawca wyszedł z założenia, że większość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11304

Wydanie: 11304

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament