Ważny recykling i nowe materiały
Producenci opakowań z tworzyw sztucznych muszą coraz większą uwagę zwracać na trendy i innowacje związane z ochroną środowiska naturalnego. Tomasz Furman
Wartość rynku opakowań w Polsce co roku zwyżkuje o kilka procent. Rosną też wymogi stawiane firmom z branży. – Producenci opakowań, choć w znacznie większym stopniu ich użytkownicy, odczują wzrost wymogów co do recyklingu, w szczególności opakowań z tworzyw sztucznych. To będzie zmuszać do zmiany sposobu produkcji, w szczególności opakowań wielomateriałowych – twierdzi Wacław Wasiak, dyrektor biura Polskiej Izby Opakowań. Zwraca też uwagę, że od 2024 r. ma wejść w życie obowiązek mocowania korków do butelek. To niewątpliwie zmusi producentów do wprowadzenia nowych rozwiązań.
Krajowe firmy coraz więcej opakowań wysyłają na rynki zagraniczne. Dynamika wzrostu eksportu jest zresztą znacznie większa niż sprzedaży w Polsce. – To zasługa dobrej sytuacji unijnej gospodarki. W 2018 r. prawie 90 proc. przychodów z eksportu branża opakowań uzyskiwała na jednolitym rynku UE – twierdzi Wasiak. Aby eksport rósł, niezbędne będzie m.in. podążanie za światowymi trendami w obszarze innowacji.
Rozwój technologiczny
Producenci opakowań z tworzyw powszechnie zwracają uwagę na rosnącą rolę recyklingu w ich działalności. – Konsumenci coraz częściej interesują się produktami spełniającymi coraz wyższe standardy środowiskowe. Możliwości recyklingu materiałów stosowanych w opakowaniach są ważnymi elementami dla konsumentów, którzy traktują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta