Nowy wymiar odpowiedzialności przedsiębiorców
Projektowane przepisy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych niewątpliwie będą pełnić funkcję represyjną. Mają też zmuszać firmy do samokontroli i prewencji, poprzez obowiązek wdrożenia zasad compliance.
11 stycznia 2019 r. projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych został skierowany do sejmu i wszystko wskazuje na to, że ustawa już niebawem wejdzie w życie. Przewiduje ona zwiększenia zakresu odpowiedzialności, zaostrzenie kar i sankcji, które mogą być nakładane na podmioty zbiorowe (a więc m.in. spółki prawa handlowego) za popełnienie czynów zabronionych oraz narzuca nowe obowiązki związane z wykazaniem dochowania tzw. należytej staranności.
Obecnie zasady odpowiedzialności podmiotów zbiorowych reguluje ustawa z 2002 r., jednak z uwagi na konstrukcję zasad odpowiedzialności jest ona nieefektywna. W ostatnich latach roczna liczba postępowań przeciwko podmiotom zbiorowym oscylowała w okolicach 20, a wymierzane kary nie przekraczały kilku tysięcy złotych. W związku z tym, pojawiła się potrzeba stworzenia nowej regulacji, która z jednej strony wprowadzi efektywne narzędzia, pozwalające na zwalczanie przestępstw gospodarczych oraz – z drugiej strony – będzie próbą dostosowania polskich regulacji do standardów międzynarodowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta