Doradztwo na rzecz funduszy to nie zarządzanie nimi
Usługi prawne świadczone na rzecz alternatywnych spółek inwestycyjnych nie są objęte zwolnieniem z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 12 lit. a ustawy o VAT.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 lutego 2019 r. (0112-KDIL2-3.4012.661.2018.1.ZD).
Przedmiotem sporu w rozpoznawanej interpretacji była możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 12 lit. a ustawy o VAT w odniesieniu do usług prawnych świadczonych na rzecz alternatywnych spółek inwestycyjnych.
W ocenie podatnika jest on uprawniony do zastosowania zwolnienia z tego względu, że świadczone przez niego usługi prawne spełniają przesłanki z art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a ustawy o VAT, tj. stanowią usługi zarządzania alternatywnym funduszem inwestycyjnym.
Odmiennego zdania był jednak organ interpretacyjny, który posiłkując się przepisami unijnymi oraz powołując się na orzecznictwo TSUE uznał, iż przedmiotowe usługi nie mogą stanowić usług zarządzania alternatywnym funduszem inwestycyjnym, gdyż nie wiążą się z zarządzaniem portfelem inwestycyjnym lub ryzykiem tego funduszu, a w konsekwencji nie są objęte zwolnieniem z opodatkowania VAT.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta