Stan alarmu
Sędzia, któremu grozi odpowiedzialność karna za wydane orzeczenie, przestaje być niezawisły.
W czwartek 23 maja przypada kolejna rocznica śmierci odważnego sędziego Giovanniego Falcone, znanego z bezkompromisowej walki z mafią. Dziś jego słowa o odwadze sędziów i bezwzględnym poświęceniu nabierają w naszej rzeczywistości zupełnie innego wymiaru. Myślę, że mogą być pokrzepieniem dla tych sędziów, którzy na co dzień doświadczają nacisków i są karani dyscyplinarnie za wydawane orzeczenia. Ważne też, aby w całym zamieszaniu legislacyjnym wokół sądów społeczeństwo zrozumiało, że nadszedł stan krytyczny. Parafrazując słowa Słonimskiego, należy dziś ogłosić alarm dla społeczeństwa obywatelskiego. Niech trwa!
Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wsparcia każdego, komu los demokracji leży na sercu. Bez wolnych sądów nie ma demokracji. Akcja światełka się nie zakończyła. Wszyscy sędziowie bardzo potrzebują wsparcia obywateli, którzy powinni być świadomi, że oto zmienia się na ich oczach system, a niezawisłość sędziowska jest gwarantowana tylko siłą ducha sędziów. Obywatele powinni być pierwszymi obserwatorami wszystkich postępowań, w których może dojść do zagrożenia niezawisłości sędziowskiej. Możliwość obserwacji postępowań sądowych, jawność postępowań jest wciąż jeszcze gwarancją niezawisłości sędziowskiej.
Szok i niedowierzanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta