Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak budować systemy motywacyjne

22 maja 2019 | Rachunkowość | Monika Wolska-Hertman

Mechanizm zachęt dla pracowników powinien prowadzić do działania na rzecz szeroko rozumianego dobra firmy, a nie wyłącznie osobistego interesu czy linii biznesowej. Przy jego tworzeniu należy uwzględnić wiele czynników, aby ograniczyć ryzyko przedsiębiorstwa.

Jednym z kluczowych elementów zarządzania ryzykiem missellingu jest dostosowanie struktury systemów motywacyjnych do strategii biznesowej, profilu ryzyka oraz kultury organizacyjnej firmy.

Właściwie zorganizowany system zachęt finansowych i pozafinansowych może nie tylko podnosić wyniki firmy, ale również zmotywować pracowników do lepszych zachowań oraz wywołać poczucie odpowiedzialności za skutki etyczne podejmowanych przez nich działań. Przy czym lepsze zachowania oznaczają zachowania skutkujące pozytywnym rezultatem dla klientów (ang. customer outcome), a w perspektywie długoterminowej, również dla samej firmy.

Powiązanie zdefiniowane

Po kryzysie finansowym sprzed ponad dekady, regulatorzy w różnych jurysdykcjach zidentyfikowali silne powiązanie pomiędzy systemami motywacyjnymi a ryzykiem missellingu. Zdaniem regulatorów, systemy ocen i wynagradzania powinny w sposób konsekwentny wspierać i inicjować właściwe zachowania pracowników, zgodne z apetytem na ryzyko i obowiązującą w przedsiębiorstwie kulturą. Powinny zachęcać ich do działania na rzecz szeroko rozumianego dobra przedsiębiorstwa, a nie wyłącznie na rzecz własnego osobistego interesu czy ewentualnie danej linii biznesowej lub działu.

Z doświadczeń globalnych przedsiębiorstw wynika, że dobry system motywacyjny wymaga odpowiedniego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11361

Wydanie: 11361

Spis treści
Zamów abonament