Sezonowa działalność firmy
Prowadzenie działalności przez część roku pozwala na większą elastyczność, ale wymaga odrębnego liczenia kosztu księgowego i podatkowego. Istotne jest zwłaszcza ustalanie bieżącej wartości towarów oraz czasu dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Zgodnie z KSR nr 4 „Utrata wartości aktywów", upływ czasu może być przyczyną utraty przez towary wartości użytkowej lub handlowej (czyli stwierdzonego w toku procedury aktualizacji wyceny dużego prawdopodobieństwa, że towary te w znaczącej części lub w całości nie przyniosą przyszłych korzyści ekonomicznych netto, odpowiadających przynajmniej ich wartości wynikającej z ksiąg rachunkowych na dzień wyceny bilansowej). Aktywa obrotowe wyceniane są indywidualnie w cenach sprzedaży netto, którymi mogą być ceny:
- stosowane przez konkurentów,
- według własnego cennika jednostki,
- wynikające z umów z odbiorcami (pod warunkiem, że są one wiarygodne) lub
w inny sposób określona wartość godziwa.
Za cenę sprzedaży netto towaru przyjmuje się możliwą do uzyskania na dzień bilansowy cenę jego sprzedaży, bez VAT i podatku akcyzowego, pomniejszoną o rabaty, opusty i koszty związane z przystosowaniem go do sprzedaży i dokonaniem tej sprzedaży, a powiększoną o należną dotację przedmiotową. Wartość godziwą stanowi kwota, za jaką towar mógłby zostać wymieniony na warunkach transakcji rynkowej między zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami (art. 28 ust. 5 i 6 ustawy o rachunkowości; dalej: uor).
W przypadku nadwyżki wartości towarów posezonowych, wynikającej z ksiąg rachunkowych na dzień wyceny bilansowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta