Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radość pracowników, strach pracodawców

22 maja 2019 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk
źródło: Rzeczpospolita

Wzrost płac ustabilizował się w okolicy 7 proc. rocznie. Rosnące koszty pracy coraz bardziej dają się we znaki przedsiębiorcom, ale zarazem napędzają konsumpcję i całą gospodarkę.

 

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w kwietniu o 7,1 proc. rok do roku – podał we wtorek GUS. To wynik zbieżny z ubiegłoroczną średnią. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku dynamika wynagrodzeń utrzyma się na tym poziomie.

Miesiąc wcześniej, w marcu, płace w sektorze przedsiębiorstw, obejmującym podmioty z co najmniej dziesięcioma pracownikami, zwiększyły się o zaledwie 5,7 proc. rok do roku, najmniej od lipca 2017 r. Ten wynik był szczególnie rozczarowujący na tle pierwszych miesięcy roku, gdy wzrost płac zdawał się nawet przyspieszać w porównaniu z 2018 r.

I choć większość ekonomistów oceniała, że dynamikę wynagrodzeń stłumiły czynniki jednorazowe, takie jak przesunięcia w wypłatach premii, to nie brakowało też komentarzy, że mógł to być przejaw hamowania gospodarki. Stąd ankietowani przez „Parkiet" i „Rzeczpospolitą" ekonomiści nie oczekiwali powrotu dynamiki wynagrodzeń w kwietniu powyżej 7 proc. Przeciętnie spodziewali się wyniku na poziomie 6,5 proc.

Lekki hamulec PPK

Patrząc w nieco szerszej perspektywie, dynamika płac wciąż jest w trendzie lekko spadkowym. W minionych trzech miesiącach wynosiła średnio 6,8 proc. Zdaniem Moniki Fedorczuk, ekspertki ds. rynku pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11361

Wydanie: 11361

Spis treści
Zamów abonament