Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z zaliczką na dywidendę, gdy nie wystąpił zysk

22 maja 2019 | Rachunkowość | Karolina Tobolska-Grela

Po zmianie przepisów kodeksu spółek handlowych wspólnicy zwracają zaliczki, do wypłaty których nie powstała podstawa wypłacenia. Ale nowelizacja nie rozstrzyga wszystkich dotychczasowych wątpliwości.

Zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy wypłacane są przede wszystkim w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Wypłata zaliczek rzadziej występuje w spółkach akcyjnych, choć formalnie jest dopuszczalna. Również spółki publiczne wykorzystują zaliczki na poczet dywidendy jako element polityki dywidendowej i zachęty dla potencjalnych inwestorów. Zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy jest z pewnością atrakcyjna dla wspólników/akcjonariuszy – stanowi bowiem możliwość pobierania zysków ze spółki kapitałowej częściej niż raz w roku obrotowym. Wypłata zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy wiąże się jednak z istotnym ryzykiem zarówno dla spółki, jak również dla wspólnika/akcjonariusza, któremu zaliczka została wypłacona. Po zakończeniu roku obrotowego i po sporządzeniu sprawozdania finansowego może się bowiem okazać, że w spółce nie wystąpił zysk za rok obrotowy, w którym doszło do wypłaty zaliczek na poczet dywidendy. Czy w takiej sytuacji spółka ma prawo domagać się zwrotu zaliczek na poczet dywidendy pobranych przez wspólników/akcjonariuszy?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Przesłanki wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością określają art. 194 i 195 kodeksu spółek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11361

Wydanie: 11361

Spis treści
Zamów abonament