Mniejsze finansowanie bije w firmy pożyczkowe
Banki zwiększają sprzedaż kredytów konsumpcyjnych, ale sektor pozabankowy dostaje coraz większej zadyszki. Wszystko przez rynek obligacji i zmiany w prawie.
Dynamika sprzedaży działających w Polsce banków i firm pożyczkowych mimo identycznych dla nich warunków makroekonomicznych coraz bardziej się różni.
Ryzyko wciąż niskie
W kwietniu sektor pozabankowy udzielił nowych pożyczek wartych 560 mln zł, o 4,5 proc. mniej niż rok temu (od początku roku sprzedaż spadła o prawie 3 proc.) – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Z kolei sprzedaż kredytów konsumpcyjnych przez banki w kwietniu sięgnęła 7,7 mld zł, czyli urosła o 8 proc. (od początku roku zwiększyła się o ponad 7 proc.).
– To już kolejny miesiąc, gdy firmy pożyczkowe udzielają mniej pożyczek i na niższą wartość – zwraca uwagę prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK. Jeszcze na początku 2018 r. sprzedaż pożyczek pozabankowych rosła w bardzo wysokim tempie, nawet o 60–70 proc. rok do roku. Jednak od kwietnia/maja 2018 r. rozpoczął się wyraźny spadek.
– Może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta