Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drakońskie kary przy obowiązkowym split payment

22 maja 2019 | Prawo | Aleksandra Tarka

Już niedługo za brak na fakturze adnotacji o podzielonej płatności mają grozić 100-proc. sankcje VAT.

 

Wiemy już, jak rząd zrealizuje wynegocjowaną z Unią zgodę na wprowadzenie w Polsce obowiązkowego split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Projekt zmian w ustawie o VAT, który trafił do opiniowania oraz konsultacji, zjeżył już włos na głowie niejednego podatnika. I nie chodzi o to, że dla wielu firm split payment stanie się obligatoryjny, ale o nowe surowe kary np. za brak na fakturze odpowiedniej adnotacji. Sankcje są nieproporcjonalne – twierdzą eksperci.

Jedno zastąpi drugie

Jak przypomina Aleksandra Ziaja, doradca podatkowy z kancelarii Enodo, wprowadzony w 2018 r. mechanizm podzielonej płatności dziś jest dobrowolny. Polega na tym, że kwota VAT jest regulowana na specjalne konto, co ma zapobiegać wyłudzeniom.

– Od 1 września 2019 r., kiedy wartość transakcji przekroczy 15 tys. zł, a nabywane towary lub usługi znajdą się na liście z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, przedsiębiorcy nie będą mieli wyboru – wyjaśnia Aleksandra Ziaja.

Lista...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11361

Wydanie: 11361

Spis treści
Zamów abonament