Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczać dofinansowanie do wypoczynku dziecka

05 czerwca 2019 | Rachunkowość | Weronika Król
źródło: Rzeczpospolita

Pracownicy firm, w których funkcjonuje fundusz socjalny, mogą ubiegać się o dopłaty do wakacji, jeżeli w treści regulaminu przewidziano taką pomoc. Przyznawane kwoty uzależnione są od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej konkretnego pracownika.

- Według stanu na 1 stycznia 2019 r. nasza firma zatrudnia ponad 50 pracowników pełnoetatowych, a co za tym idzie mamy obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie wiemy jakie zasady mamy przyjąć odnośnie do wypłaty dofinansowań do wypoczynków naszych pracowników. Szczególnie te, dotyczące wyjazdów wakacyjnych dzieci. Jak ujmować takie operacje w księgach? – pyta czytelniczka.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych(dalej: ZFŚS), to środki finansowe gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym w celu wykorzystania ich na wsparcie socjalne uprawnionych do tego pracowników. Fundusz Socjalny jest obowiązkowy dla wszystkich pracodawców jednostek budżetowych i samorządowych (bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników) oraz pozostałych, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają min. 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Zasady korzystania z ZFŚS reguluje ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2018 r., poz. 1316 ze zm.), zwana dalej ustawą o ZFŚS. Zgodnie z treścią art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS działalność socjalna obejmuje m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku. Osobami uprawnionymi do korzystania z ZFŚS są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści (będący byłymi pracownikami i ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11373

Wydanie: 11373

Spis treści
Zamów abonament