Zdradzi ją nawet gest
Piotr Kosmaty Szczegóły pracy operacyjnej muszą pozostać tajne.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie informacji niejawnych informacja niejawna to ta, której nieuprawnione ujawnienie spowodowałoby lub mogłoby spowodować szkody dla Rzeczypospolitej Polskiej albo byłoby z punktu widzenia jej interesów niekorzystne. Ujawnienie zaś to nie tylko udostępnienie pisma zawierającego informacje opatrzone gryfem niejawności, ale także okazanie dokumentu, przekaz ustny czy opublikowanie w środkach masowego przekazu. W wyroku z 17 marca 1971 r., sygn. III KR 260/70 SN stwierdził, że formą ujawnienia informacji niejawnych może być znak lub gest. Oczywiste pozostaje przy tym, iż informacja powszechnie znana albo którą pozbawiono atrybutu dyskrecji, traci charakter tajemnicy. Uprawnienie do zapoznania się z informacją z walorem tajności przysługuje ściśle określonemu prawnie kręgowi osób.
Ochrona praw musi ustąpić skuteczności
Coraz nowsze sposoby popełniania przestępstw wymagają odpowiedniej reakcji organów ścigania. Pozostające do dyspozycji właściwych organów środki i instrumenty pozwalają przy tym na daleko idącą ingerencję w prawo do prywatności. W takim przypadku podstawowe znaczenie ma zasada proporcjonalności, która znajduje swoje podstawy w art. 31 ust. 3 Konstytucji RP stanowiącym, że ograniczenia w korzystaniu z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane jedynie w ustawie i tylko gdy są konieczne w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta