Czas na ekopodejście i nowe modele biznesowe w gospodarce
ekorozwój | Circular economy to nowe podejście do zrównoważonego rozwoju i racjonalna polityka odpadowa michał niewiadomski
Gospodarka obiegu zamkniętego to nie tylko wytyczne Komisji Europejskiej dla poszczególnych krajów, ale przede wszystkim stan umysłu. Im szybciej dojdzie do zmiany myślenia, tym większe korzyści odniosą i gospodarka, i środowisko. Zjawisko to widać choćby na przykładzie linii lotniczych. Jedna z nich, serwując posiłki dla pasażerów, unika opakowań z plastiku, a jednocześnie to, w co zawinięte są produkty żywnościowe, pochodzi z recyklingu. W niemałe zdziwienie wprowadził mnie steward, który zbierając śmieci, segregował je od razu po otrzymaniu odpadów od pasażerów. Papier z kanapek był układany na wózeczku, podobnie jak papierowe kubki po kawie i herbacie. Folia, która ulegnie biodegradacji, trafiła do woreczka.
Dyktat zero waste
Pytania, które należy sobie zadać, brzmią: czy świadomie unikam w swoim życiu codziennym powstawania góry odpadów? Czy dokonuję świadomych wyborów, mając na uwadze nie tylko cenę, ale i oddziaływanie na środowisko? Przy średniej europejskiej 500 kg Polak średnio wytwarza niewiele ponad 300 kg śmieci rocznie. I niech nie zwiedzie nas myślenie, że inni jeszcze bardziej śmiecą, bo w niektórych krajach UE jest wyższy poziom konsumpcji niż w Polsce. Czy nie warto być zatem w ekologicznej awangardzie?
Przykładowa kawa czy herbata w ulubionej kawiarni może zostać nalana do naszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta