Jak rozliczać koszty bezpośrednie z kontraktów długoterminowych
Wydatki poniesione w związku ze świadczeniem usług mających odległy termin wykonania powinny być rozliczane proporcjonalnie do uzyskanych przychodów z tytułu ich realizacji, według stopnia zaawansowania robót. Tomasz Ulatowski
Takie stanowisko przyjął za prawidłowe Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 3 kwietnia 2019 r. (0111-KDIB1-2.4010.101.2019. 1.PH).
Spółka wskazała, że świadczy usługi przygotowywania odwiertów. Ze względu na specyfikę działalności, zawierane przez nią umowy o świadczenie usług mają charakter kontraktów długoterminowych, które podzielone są na szereg mniejszych etapów. Po zakończeniu każdego etapu prac wystawiana jest faktura na część wynagrodzenia odpowiadającą zrealizowanym pracom. Wszelkie postanowienia dotyczące poszczególnych etapów (wynagrodzenie, terminy wykonania) zawarte są w kontrakcie podpisanym z zamawiającym. Spółka ma wątpliwości, jak rozliczać wydatki związane z tym kontraktem, jeśli odnosi je do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami.
Ze względu na charakter realizowanych kontraktów, nie jest ona w stanie dokonać dokładnego przyporządkowania kosztów, związanych z poszczególnymi etapami kontraktu. Katalog kosztów związanych z całym kontraktem jest bowiem rozbudowany i są one ponoszone w różnym czasie przez cały okres jego trwania, niezależnie od aktualnie wykonywanego etapu. Wynika to na przykład z innych momentów rozliczania się wykonawcy głównego z podwykonawcami i zamawiającymi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta