Jak odliczać VAT od ładowania samochodu elektrycznego
Spółka doliczy tylko 50 proc. podatku naliczonego od zakupu stacji dokującej, gdy samochód jest wykorzystywany także do celów prywatnych.
- Spółka (podatnik VAT czynny) zajmuje się wyłącznie działalnością opodatkowaną VAT. Ostatnio kupiła samochód osobowy o napędzie elektrycznym, który jest. środkiem trwałym i będzie wykorzystywany do tzw. działalności mieszanej. Spółka nie prowadzi zatem ewidencji przebiegu pojazdu oraz nie składała informacji VAT-26. Ze względu na problem z siecią ładowania w Polsce, spółka nabyła stację ładowania pojazdów elektrycznych, która została ulokowana na jego terenie. Obecnie stacja ładowania służy jednemu pojazdowi, jednak planowany jest zakup kolejnych aut z silnikiem elektrycznym, przeznaczonych dla pracowników działu handlowego. W związku z tym spółka wyodrębnią osobny podlicznik dla prądu pobieranego przez tę stację. Czy w opisanej sytuacji odliczenie VAT od udokumentowanych fakturami: wydatków na energię elektryczną wykorzystywaną jako napęd tego samochodu oraz na nabycie stacji ładowania podlega limitowi 50 proc. odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT? – pyta czytelnik.
Kwota podatku naliczonego od wydatków związanych z używaniem pojazdów samochodowych, które służą tzw. działalności mieszanej, tj. zarówno działalności gospodarczej, jak i do innych celów (np. osobistych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta