Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pytania prejudycjalne jako narzędzie pracy sędziego

05 czerwca 2019 | Sądy i Prokuratura | Aleksandra Rutkowska
źródło: Shutterstock

Wzajemna współpraca sądów krajowych z Trybunałem Sprawiedliwości jest jednym z najważniejszych środków zapewniających jednolitą wykładnię prawa wspólnotowego

Pytania prejudycjalne z Polski mogą być zadawane już od 15 lat, czyli od przystąpienia do Unii Europejskiej. Przez praktycznie 14 lat nie był to instrument często wykorzystywany w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, zwłaszcza przez sądownictwo powszechne, a także Sąd Najwyższy. Nierzadko kierowane pytania prejudycjalne były sporządzone wadliwie, co skutkowało ich odrzuceniem bądź stwierdzeniem braku właściwości TSUE. Najwięcej pytań prejudycjalnych zostało zadanych przez sądy administracyjne i w tym miejscu należy przyznać, że pytania kierowane przez sądy administracyjne były sformułowane w sposób wzorcowy.

Z badań, które zostały przeprowadzone wśród sędziów sądów powszechnych w przedmiocie ustalenia przyczyn ograniczeń w zadawaniu pytań prejudycjalnych, wymieniana jest przede wszystkim obawa o poprawność konstrukcji pytania prejudycjalnego, zarzut ewentualnej przewlekłości postępowania, brak wniosku stron oraz generalnie ogólnej zachęty do sięgania po takie instrumenty.

Tymczasem wzajemna współpraca sądów krajowych z Trybunałem Sprawiedliwości jest jednym z najważniejszych środków zapewniających jednolitą wykładnię prawa wspólnotowego.

Co istotne, niewystąpienie do TSUE z pytaniem prejudycjalnym w sytuacji, gdy w trakcie postępowania powstają wątpliwości interpretacyjne, od których zależy prawidłowe rozstrzygnięcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11373

Wydanie: 11373

Spis treści
Zamów abonament