Regulacje dławią innowacyjność
Trzeba lepiej wykorzystywać sztuczną inteligencję – mówi Wojciech Pantkowski, dyrektor w ZBP. maciej rudke
Przez lata żyliśmy w przeświadczeniu, że polski sektor bankowy jest bardzo nowoczesny. Ale teraz pojawiają się głosy, że już nie tak bardzo.
W zakresie innowacyjnych technologii związanych z blockchainem, chmurą czy biometrią nie tylko polski sektor finansowy, ale cały kraj zostaje nieco w tyle. Inni te rozwiązania wdrażają albo są mocno zaawansowani w ich opracowaniu, u nas na przeszkodzie ku temu stoją dwa główne czynniki. Banki są mocno zajęte wdrażaniem wymogów regulacyjnych, a dodatkowo istnieje niepewność dotycząca kwestii prawnych i nadzorczych w sprawie blockchainu, chmury czy innych nowoczesnych technologii. To powoduje, że w tych obszarach zaczynamy trochę odstawać. Problemem nie wydaje się malejąca konkurencja po ostatnich licznych fuzjach banków, w Polsce jest ona wciąż większa niż w innych krajach Europy.
Jak na sektor wpłynie mająca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta