Szef może odwołać zgodę na urlop wypoczynkowy
Podpisanie wniosku o urlop pracownika, który następnie wnosi o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, nie oznacza, że ten wniosek jest bezwzględnie wiążący.
Pracownik złożył wniosek o udzielenie mu 15 dni urlopu wypoczynkowego. Wraz z wcześniej wykorzystanym w tym roku urlopem oznaczałoby to wybranie całego przysługującego mu wymiaru wypoczynku. Wniosek złożył w połowie września. Wolne chce wykorzystać od połowy do końca października. Obecnie złożył jednak prośbę o rozwiązanie umowy o pracę z końcem października. Pracodawca się zgodził, a w porozumieniu nie ustalono żadnych kwestii dotyczących urlopu. Czy w takiej sytuacji możliwe jest cofnięcie zgody na wypoczynek? – pyta czytelniczka.
Tak.
Należy uznać, że w tym przypadku cofnięcie zgody na urlop jest możliwe, mimo że strony nie poruszyły tej kwestii w porozumieniu dotyczącym rozwiązania umowy. W chwili wyrażania zgody na urlop pracodawca nie miał bowiem świadomości, że roczny wymiar urlopu powinien zostać rozliczony z uwzględnieniem zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta