Polacy chcą Królestwa w Unii
Przytłaczającej większości rodaków mieszkających na Wyspach brexit się nie podoba. To skłoni ich do powrotu?
Damian Lawer przyjechał do Wielkiej Brytanii osiem lat temu po ukończeniu na Uniwersytecie w Olsztynie politologii i studiów administracyjnych. Swój status postanowił jednak uregulować dopiero trzy tygodnie temu. Jak mówi, „na wszelki wypadek" wystąpił o status osoby osiedlonej (settled status), który po brexicie da mu gwarancję dożywotniego zachowania obecnych praw, w tym do pracy, ubezpieczenia zdrowotnego i zabezpieczeń emerytalnych. Ale wcale nie jest pewne, czy kiedykolwiek z tego skorzysta.
– Rozważamy z narzeczoną powrót do kraju. Czekamy na dziecko, a to oznacza, że będziemy musieli wynająć większe mieszkanie, na co pójdzie tu cała pensja. A jeśli żyć z dnia na dzień, to lepiej w kraju niż na obczyźnie. Polak zawsze będzie na Wyspach obywatelem drugiej kategorii. Kiedy jadę z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta