Ochrona przed rozwiązaniem, ale nie wygaśnięciem umowy
Wiek przedemerytalny nie jest przeszkodą do rozwiązania umowy na czas określony z upływem terminu, na który została zawarta. Pracodawca nie ma obowiązku jej przedłużać.
WŁASNA DECYZJA O EMERYTURZE
- Do 1 października 2021 r. obowiązuje mnie wiek ochronny. Czy po tym czteroletnim okresie – zakładając, że jestem zdrowa i nadal mogę pracować – pracodawca może zmusić mnie do odejścia na emeryturę? Czy też mogę zadeklarować chęć odejścia z pracy w wyznaczonym przez siebie terminie? Czy w okresie ochronnym pracodawca może zmieniać mi zakres obowiązków, tzw. zakres czynności?
Po zakończeniu okresu ochrony przedemerytalnej pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę (lub odpowiednio warunki zatrudnienia) na ogólnych zasadach, tj. dokładnie tak, jak w odniesieniu do innych pracowników. Samo posiadanie prawa do emerytury nie może jednak stanowić przyczyny rozwiązania umowy przez firmę. Zatrudniający nie może więc zmusić pracownika do przejścia na emeryturę. O tym zadecydować może jedynie sam zatrudniony.
Jeśli chodzi o możliwość zmiany zakresu obowiązków w trakcie trwania ochrony przedemerytalnej, to jest to uzależnione od rodzaju i zakresu zmian, które chciałby wprowadzić pracodawca. Jeżeli nowe czynności mieszczą się w dotychczasowym zakresie rodzaju pracy uzgodnionej w umowie o pracę, zmian można dokonać poprzez odpowiednie polecenie służbowe. Gdyby wykraczały one poza ww. zakres – pracownik pozostający w okresie ochrony przedemerytalnej jest chroniony przed niekorzystną zmianą jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta