Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca w Luksemburgu bez szczególnych zezwoleń

19 września 2019 | Kadry i Płace | Katarzyna Gospodarowicz
, Anne Morel

Każdy delegowany do Luksemburga musi posiadać identyfikator socjalny. Dodatkowe formalności są konieczne, gdy pobyt w tym państwie ma trwać dłużej niż trzy miesiące.

Pracodawca znad Wisły może tymczasowo oddelegować pracowników do innego kraju Unii Europejskiej w oparciu o zapisy dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. W Luksemburgu takie oddelegowanie pracowników z przedsiębiorstwa z siedzibą na terenie UE wymaga uprzedniego powiadomienia właściwego organu przez pracodawcę. W przeciwnym razie naraża się on na sankcje określone tamtejszym prawem. Dodatkowo po przyjeździe do Luksemburga pracownicy muszą dopełnić pewnych formalności, aby móc przebywać i pracować w tym kraju.

Podstawowa definicja

Zgodnie z dyrektywą dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług delegowany pracownik to taki, który przez ograniczony okres wykonuje prace na terenie państwa członkowskiego innego niż to, w którym normalnie pracuje. Zgodnie z art. L.141-13 luksemburskiego kodeksu pracy, delegowanym pracownikiem jest osoba, która:

- ma umowę o pracę z pracodawcą, który nie ma siedziby w kraju delegowania,

- zazwyczaj pracuje w kraju pochodzenia swojego pracodawcy,

- wykonuje pracę w kraju delegowania przez ograniczony czas, zgodny z ustaleniami dotyczącymi świadczenia określonych usług, na które zawarto umowę.

Delegowanie pracowników musi się odbywać w ramach umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11462

Wydanie: 11462

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament