Cudze chwalicie, swego nie znacie
Prześwietlamy państwowe systemy emerytalne w innych krajach i porównujemy je z naszym polskim. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z ZAKŁADEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
Systemy emerytalne występują we wszystkich rozwiniętych krajach na świecie. Emerytura to wsparcie osób starszych, które ze względu na swój wiek nie mogą pracować. Niezdolność do pracy powoduje brak możliwości uzyskania dochodów. Istnieje więc ryzyko, że część starszych osób, zwłaszcza chorych czy samotnych, mogłaby popaść w ubóstwo.
Na świecie funkcjonuje ponad 100 systemów emerytalnych i każdy jest inny. Jest jednak jedna cecha wspólna tych systemów - każdy z nich musi sprawnie pozyskiwać środki finansowe, które są wypłacane seniorom w formie emerytury.
Co wpływa na kształt systemu emerytalnego
Kształt systemu emerytalnego zależy przede wszystkim od: warunków społecznych, ekonomicznych, politycznych oraz sytuacji demograficznej.
Pierwszy czynnik to uwarunkowania społeczne, w tym kulturowe, etyczne i religijne. Żeby system emerytalny się narodził, muszą w społeczeństwie dominować postawy solidarnościowe, pomocowe, szacunek do osób starszych. Społeczeństwo powinno traktować seniorów jako osoby ważne, którymi trzeba się opiekować.
Kolejnym czynnikiem są warunki ekonomiczne, w tym sytuacja na rynku pracy. Systemy emerytalne powstawały w okresie rewolucji przemysłowej. To właśnie klasa robotnicza oraz ruchy socjalistyczne, postulujące poprawę warunków pracy i ochronę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta