Symbole uczelni i insygnia władzy
Oryginalne godło, znak graficzny i barwy AGH odwołują się zarówno do narodowego, jak i regionalnego dziedzictwa, wyróżniają Akademię na tle innych szkół wyższych, pomagają też budować jej prestiż jako nowoczesnej uczelni kultywującej tradycje i dumnej ze swej historii
ttym roku Akademia Górniczo-Hutnicza obchodzi 100-lecie swej działalności. Ale jej historia rozpoczęła się znacznie wcześniej, kiedy Galicja znajdowała się jeszcze pod zaborem austriackim. Dzięki staraniom Komitetu Organizacyjnego Akademii Górniczej w Krakowie 31 maja 1913 r. cesarz Franciszek Józef podpisał rozporządzenie o utworzeniu uczelni. Wykłady miały się rozpocząć w październiku 1914 r., niestety wybuch I wojny światowej przerwał intensywne przygotowania. Kolejne posiedzenie Komitetu odbyło się jeszcze przed oficjalnym zakończeniem wojny – 18 października 1918 r. Podjęto wówczas uchwałę, w myśl której inauguracja Akademii miała nastąpić 1 października 1919 r. Planowano również rozszerzyć zakres nauk na dwa wydziały: górniczy i hutniczy (wtedy na drugi wydział nie wyraziło zgody ministerstwo).
8 kwietnia 1919 r. Rada Ministrów specjalną uchwałą powołała do życia Akademię Górniczą w Krakowie, a informacja o planowanej rekrutacji na pierwszy rok studiów pojawiła się w prasie. W efekcie zgłosiło się ponad 500 chętnych, tyle że ówczesne warunki lokalowe pozwalały na przyjęcie zaledwie 80 studentów – przeprowadzono więc egzaminy z matematyki i fizyki.
Inauguracja pierwszego roku akademickiego miała szczególnie uroczysty charakter: 20 października 1919 r. do auli Uniwersytetu Jagiellońskiego przybył Naczelnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta