W mediacji każdy wygrywa
Zawsze warto nawiązać dialog z drugą stroną sporu.
Nie ulega wątpliwości, że sprawiedliwość należy do wartości o najwyższym znaczeniu dla każdego obywatela. Czy jednak jej źródłem musi być zawsze sąd? Jedną z możliwych, a wciąż niewykorzystywanych w pełni metod dochodzenia sprawiedliwości jest – alternatywna wobec procesu sądowego – mediacja. Czym właściwie jest? Liczące się w obszarze mediacji europejskie podmioty, takie jak Europejska Komisja na Rzecz Skutecznego Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ) wraz z Międzynarodowym Instytutem Mediacji (International Mediation Institute) oraz Radą Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) dostrzegły jej doniosłą rolę, uznając za kolejny filar wymiaru sprawiedliwości, który może być wsparciem dla systemu sądowego oraz poprawą ogólnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem Komisji, mediacja jest przede wszystkim stanem umysłu, ukierunkowanym na zmianę sposobu myślenia i zachowania w dbałości o humanistyczne podejście do sporu. Wyrazem tego jest nawiązanie dialogu między stronami w postępowaniu mediacyjnym.
W drodze do ugody
Za tym nieco filozoficznym ujęciem mediacji kryje się realna szansa na efektywne rozwiązanie sporu np. o umowy na kredyty frankowe, i to przy uwzględnieniu interesów obu ich stron. W praktycznym ujęciu mediacja ma bowiem charakter zorganizowanego postępowania o dobrowolnym charakterze, w którym obie strony podejmują próbę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta