Na co muszą uważać startupy
Wielu młodych przedsiębiorców ma świetne pomysły i niespożytą energię. To jednak nie wystarczy, żeby ich firma rozwinęła skrzydła. Nie mniej ważna jest formalnoprawna strona biznesu. Gdzie tkwi niebezpieczeństwo?
Niejasne i zmieniające się jak w kalejdoskopie przepisy są bolączką wielu krajowych firm. W szczególnie trudnej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają przygodę z biznesem. Skomplikowane procedury związane z prowadzeniem działalności gospodarczej były już przyczyną upadłości niejednego startupu.
Pierwsze kroki
Wyzwania zaczynają się na samym początku – od wyboru właściwej formy prawnej działalności. Zależy ona m.in. od tego, jakim kapitałem dysponujemy, jakie mamy nastawienie do ryzyka i jakie plany ekspansji. Na tym etapie cenna może być rada inwestora, np. funduszu venture capital, który ma doświadczenie we wspieraniu startupów.
Osobną kwestią, o której decydujemy już na początku naszej biznesowej kariery, a która ma zwykle duże znaczenie dla jej późniejszego powodzenia, jest nazwa. – W przypadku firm, które nie oferują usług lub towarów szczególnego rodzaju, to właśnie ich nazwa będzie podstawową wizytówką i znakiem rozpoznawczym – podkreśla Jakub Słupski, adwokat z Patpol Legal. Dodaje, że zdobycie rynku lokalnego będzie z pewnością wielkim osiągnięciem, jednak w miarę rozwoju przedsiębiorstwa konkurencja będzie rosła. Wtedy najbardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta