Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy obowiązuje zakaz dzielenia inwestycji?

05 listopada 2019 | Dobra Administracja | Aleksandra Błaszczyńska

Skoro ustawodawca uznał, że ocenie podlegać winny tylko te przedsięwzięcia, które oddziałują na środowisko lub obszar Natura 2000, to nie ma potrzeby oceny 
dla tych, które tego oddziaływania nie wykazują, a są technologicznie powiązane 
z przedsięwzięciami takiej oceny wymagającymi.

Analiza konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko jest kluczowym etapem przygotowania każdej dużej inwestycji. Z uwagi na wyjątkową czasochłonność, potencjalny sprzeciw społeczny oraz wysoki koszt przeprowadzenia takiej procedury - dla inwestora jest niezwykle ważne, by należycie określić zakres zastosowania przepisów ustawowych oraz wykonawczych. Zakres ten wyznacza przede wszystkim rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (dalej: rozporządzenie OOŚ; uchylające dotychczasowe rozporządzenie z 9 listopada 2010 r.).

Zamknięty katalog przedsięwzięć

Nowe rozporządzenie zawiera zamknięty katalog rodzajów przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Ponadto, niektóre przedsięwzięcia podlegają ocenie oddziaływania na obszar Natura 2000.

Pojęcie „przedsięwzięcia" definiowane jest w art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (dalej: u.i.ś.) jako „zamierzenie budowlane lub inna ingerencja w środowisko polegająca na przekształceniu lub zmianie sposobu wykorzystania terenu, w tym również na wydobywaniu kopalin; przedsięwzięcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11501

Wydanie: 11501

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament