Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można zmienić ostateczną decyzję

05 listopada 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Uchyleniu lub zmianie, z uwagi na słuszny interes strony, mogą ulec tylko decyzje, które mają uznaniowy charakter. Nowe rozstrzygnięcie nie może naruszać prawa.

- Strona chce, aby organ, który wydał decyzję w jej sprawie, zmienił tę decyzję z uwagi na słuszny interes strony. W jej sprawie toczy się jeszcze postępowanie przed sądem administracyjnym. Czy organ administracji będzie mógł zmienić decyzję przed zakończeniem tego postępowania?

Nie.

Zgodnie z art. 154 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) decyzja ostateczna (czyli taka, od której nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji ani wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy – por. art. 16 § 1 k.p.a.), na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. W takich przypadkach właściwy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11501

Wydanie: 11501

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament