Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transakcja dostawy pomieszczenia przez gminę na rzecz najemcy podlega zwolnieniu z VAT

05 listopada 2019 | Dobra Administracja | Janina Fornalik

Dostawa części budynku nie została objęta zwolnieniem z art. 10 ust 1 pkt 10 Ustawy VAT, gminie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na ulepszenie pomieszczenia. Janina Fornalik

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 2 października 2019 r. (sygn. 0114-KDIP4.4012.422. 2019.3.AK) rozstrzygnął kwestię zwolnienia z podatku VAT transakcji dostawy pomieszczenia przez gminę na rzecz osoby fizycznej.

Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina, będąca czynnym podatnikiem VAT. Gmina jest właścicielem pomieszczenia (części budynku) przeznaczonego na cele mieszkaniowe, którego własność nabyła na podstawie decyzji komunalizacyjnej wojewody z 19 lipca 1991 r. Nie przysługiwało jej wówczas prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Gmina planowała sprzedaż pomieszczenia w trybie bezprzetargowym na rzecz najemcy pomieszczenia, który uprzednio dokonał jego adaptacji na cele mieszkaniowe. Wydatki poniesione przez najemcę stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej lokalu, a co za tym idzie przeprowadzone przez niego prace...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11501

Wydanie: 11501

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament