Jasne i precyzyjne przyczyny rozstania się z pracownikiem
W świetle rozstrzygnięć sądowych oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę musi wyraźnie tłumaczyć powody zwolnienia. Dodatkowe argumenty przed sądem mogą tylko uzupełniać wskazane wcześniej powody.
W wyroku Sądu Najwyższego z 23 maja 2019 r. (sygn. III PK 71/18) sędziowie SN potwierdzili co do zasady swoje dotychczasowe wypowiedzi dotyczące konkretyzacji obowiązku wskazania przez pracodawcę w pisemnym oświadczeniu woli przyczyny wypowiedzenia. Zgodnie z tezą tego wyroku wskazanie przyczyny (przyczyn) wypowiedzenia przesądza o tym, że spór przed sądem pracy może się toczyć tylko w jej (ich) granicach. Inaczej rzecz ujmując, okoliczności podane pracownikowi na uzasadnienie decyzji o wypowiedzeniu stosunku pracy (jego warunków), a następnie ujawnione w postępowaniu sądowym, muszą być takie same, pracodawca zaś pozbawiony jest możliwości powoływania się przed organem rozstrzygającym spór na inne przyczyny mogące przemawiać za słusznością wypowiedzenia.
Wyjątki modyfikują
Myśl powyżej wypowiedziana co do zasady zbieżna jest z dotychczasową linią orzecznictwa Sądu Najwyższego dotyczącą tej problematyki. Przykładowo identycznie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 4 kwietnia 2017 r. (sygn. IIPK 37/16 ). Warto jednak wiedzieć, że mnogość stanów faktycznych w sprawach rozpoznawanych przed sądami skutkuje tym, że od ogólnych zasad istnieją jednak pewne wyjątki i modyfikacje.
W cytowanym orzeczeniu Sąd Najwyższy powołał się na fakt, iż zgodnie z art. 30 § 4 kodeksu pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta