Treblinka: ważny kompromis
Po miesiącach opóźnień ruszają prace badawcze na terenie dawnego obozu pracy.
2 marca 1942 r. w tzw. Lasku Maliszewa obok obozu pracy Treblinka I Niemcy rozstrzelali ponad 100 osób. Na liście zamordowanych są m.in. poseł Stanisław Ratajczyk ze Stronnictwa Pracy, gen. Edward Szpakowski, działacz oświatowy Jędrzej Cierniak, pisarz Stefan Essmanowski.
To zaledwie kilka z setek lub tysięcy osób, których ciała do dzisiaj znajdują się w masowych grobach. Są tam też szczątki m.in. mieszkańców Sokołowa Podlaskiego, Romów, być może jeńców włoskich oraz Żydów. Naukowcy mają np. listę rozstrzelanych w tym miejscu ok. 130 osób z jednego z transportów z Pawiaka.
Te doły śmierci nigdy nie zostały zbadane, nie zostały nawet oznakowane. Tymczasem niewykluczone, że znajdują się pod parkingiem dla autobusów. – Od tego miejsca rozpoczniemy badania – zapowiada dr. hab. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który jest szefem międzynarodowego zespołu badawczego.
Miejsce odkrywane
Prace zostaną przeprowadzone na terenie dawnego obozu pracy Treblinka I. W ciągu ostatnich kilku lat teren ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta