Legalizacja wyrobów oznaczonych nieaktualnymi banderolami
Po utracie ważności znaków podatkowych u kontrahenta nie jest możliwy ich zwrot do wnioskodawcy w celu nałożenia na nie legalizacyjnych znaków akcyzy.
Wynika to z interpretacji indywidualnej wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 25 czerwca 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.96. 2019.1.JS).
Spółka zajmująca się produkcją oraz dystrybucją napojów alkoholowych, które podlegają obowiązkowi ich oznaczania znakami akcyzy, chciała potwierdzić możliwość przejęcia od swoich kontrahentów obowiązku oznaczenia wyrobów legalizacyjnymi znakami akcyzy, w sytuacji gdy uprzednio nałożone banderole stracą swoją ważność. Działanie rozważane przez spółkę jest efektem zmiany dotychczas obowiązujących wzorów znaków akcyzy na wyroby spirytusowe, która nastąpiła 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym, co do zasady w takiej sytuacji, banderole podatkowe już nałożone na wyroby, pozostają ważne przez okres 12 miesięcy licząc od dnia wprowadzenia nowego wzoru – czyli w sytuacji Wnioskodawcy, do 31 grudnia 2019 r. Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje również możliwość wydłużenia tego terminu w drodze odpowiedniego rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta