Regulacyjne tsunami minęło, czas na pracę nad nowinkami
Sektor musi wyjść poza swoją podstawową ofertę jak depozyt, kredyt i transakcyjność – mówi Wojciech Pantkowski, dyrektor Zespołu Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej w Związku Banków Polskich. maciej rudke
Za kilka dni miną dwa miesiące od wdrożenia w Polsce unijnej dyrektywy PSD2. Co się zmieniło?
Tak jak się spodziewaliśmy przed 14 września, z punktu widzenia banków i ich klientów nie było trzęsienia ziemi. Nie było w Polsce wiele licencjonowanych podmiotów trzecich (TPP), które mogłyby mocno namieszać na polskim rynku. Dlatego pierwszymi beneficjentami nowego prawa są same banki, które dzięki zmianom swoich statutów mogą pełnić rolę TPP i które brały aktywny udział w przygotowaniu standardu Polish API, za pomocą którego TPP uzyskują dostęp do rachunków płatniczych. To faktycznie się dzieje, ta diagnoza się sprawdza.
Jak zmienia się oferta banków dzięki PSD2?
Obecnie dzięki tej dyrektywie nowości banków w zakresie oferty obejmują najprostsze usługi agregacji rachunków z różnych banków w jednej aplikacji. W dalszej kolejności kolejne banki będą zapewne wprowadzać tę usługę i stanie się ona standardem w branży. Jeśli klienci będą zezwalać na dostęp do historii swoich rachunków, banki będą proponować im kolejne usługi, korzystając z tej wiedzy. Na przykład widząc, że klient płaci ubezpieczenie lub spłaca kredyt, banki będą mogły mu zaoferować w odpowiednim czasie atrakcyjną i dobrze dopasowaną dla niego ofertę.
A co będą robiły TPP, dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta