Nowe zasady klasyfikacji leasingu
Wejście w życie wraz z początkiem 2019 roku nowego Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej 16 stanowi rewolucję dla jednostek sporządzających sprawozdania finansowe na podstawie MSSF.
Dotychczas uregulowania w zakresie leasingu zawarte były przede wszystkim w MSR 17 i związanymi z nim interpretacjami. Nowy MSSF 16 zastępuje w całości dotąd obowiązujące w tym zakresie przepisy. Na czym polegają zmiany? Przede wszystkim na zniesieniu rozróżnienia leasingu finansowego i operacyjnego. Od 2019 roku umowy leasingu podlegają rozpoznaniu wyłącznie w oparciu o model kontroli nad przedmiotem leasingu przez korzystającego. Jeśli dana umowa nie spełnia kryteriów umowy leasingu, powinna zostać zaklasyfikowana jako umowa o świadczenie usług, niepodlegająca uregulowaniom MSSF 16.
Jakie stały przesłanki za wprowadzonymi zmianami? W głównej mierze trudności w określeniu granic pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym, które często obarczone były subiektywną oceną jednostki. W wyniku powyższego transakcje i umowy o podobnej treści mogły być różnie klasyfikowane i ujmowane przez jednostki, co zasadniczo wpływało na porównywalność danych pomiędzy sprawozdaniami finansowymi. Kolejną, niemniej istotną przesłanką było ujawnienie w księgach rachunkowych aktywów użytkowanych na podstawie leasingu operacyjnego oraz związanych z nimi zobowiązań wynikających z zawartych umów. W wyniku wprowadzonych zmian wiele umów ujmowanych do tej pory jako leasing operacyjny i ewidencjonowanych pozabilansowo, znajdzie swoje odzwierciedlenie w aktywach i pasywach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta