Wewnętrzne finansowanie spółki
Obowiązujące przepisy zachęcają przedsiębiorców do działań polegających na wnoszeniu do spółek dopłat, a także zatrzymywania w nich zysków. Takie operacje gospodarcze należy odpowiednio ująć w księgach rachunkowych i rozliczyć w podatkach dochodowych.
Zgodnie z art. 15cb ustawy o CIT, w spółce kapitałowej koszt podatkowy stanowi kwota odpowiadająca iloczynowi stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1 punkt procentowy oraz kwoty alternatywnie:
- dopłaty faktycznie wniesionej do spółki (księgowanej w spółce otrzymującej dopłatę: Wn „Pozostałe rozrachunki"; Ma „Pozostałe kapitały własne-kapitał rezerwowy" oraz Wn „Rachunki bankowe"; Ma „Pozostałe rozrachunki"),
- zysku przekazanego na kapitał rezerwowy lub zapasowy spółki (co znajduje odzwierciedlenie w jej zapisie bilansowym: Wn „Rozliczenie wyniku finansowego"; Ma „Pozostałe kapitały własne-kapitał zapasowy, kapitał rezerwowy").
Koszt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta