Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zapłacił za błędy systemu e-sprawozdań

06 listopada 2019 | Rachunkowość | Jadwiga Kozłowska

Gdyby ktoś pokusił się o przygotowanie rankingu największych problemów, z jakimi w tym roku zmagały się spółki oraz księgowi przy sporządzaniu i przesyłaniu elektronicznych sprawozdań, to jego niekwestionowanym zwycięzcą zostałyby trudności związane z ich podpisaniem – twierdzą zgodnie księgowi i producenci oprogramowania.

Od 1 października 2018 r. wszystkie podmioty zobowiązane są do sporządzania sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności w wersji elektronicznej, a podmioty zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) sprawozdania finansowe w strukturze logicznej w pliku xml (czyli zaawansowanej formie pliku tekstowego). Po jego zatwierdzeniu muszą wysłać go za pośrednictwem portalu e-KRS, a jednostki niezarejestrowane w KRS zobowiązane są wysłać dokumenty bezpośrednio do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na elektronicznym nośniku danych. W tym roku przedsiębiorcy robili to w takiej formie po raz pierwszy, gdyż do tej pory sprawozdanie finansowe sporządzane i podpisywane było w wersji papierowej, a do KRS trafiało zeskanowane, w postaci pliku pdf.

Na mocy art. 45 ust. 1f ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, e-sprawozdanie musi być sporządzone w postaci elektronicznej i podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Natomiast od 1 stycznia 2020 r. przepis ten ulegnie zmianie. Zgodnie z jego nowym brzmieniem sprawozdanie finansowe zostanie sporządzone w postaci elektronicznej, a podpisane będzie mogło być kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Weryfikacja poprawności plików

Co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11502

Wydanie: 11502

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Ekologiczna Małopolska

Nieprzypisane

Zamów abonament