Samo pozwolenie na rozbiórkę nie obniży stawki daniny
Dawny zajazd do likwidacji, ale który figuruje w ewidencji jako pozostały budynek niemieszkalny i jest w posiadaniu spółki to nieruchomość związaną z działalnością gospodarczą.
W październiku 2017 r., spółka wystąpiła o ponad 60 tys. zł nadpłaty w podatku od nieruchomości za bieżący rok.
Uzasadniając powody korekty wyjaśniła, że w czerwcu 2016 r. złożyła wniosek o pozwolenie na rozbiórkę należącego do niej budynku zamieszkania zbiorowego oraz instalacji gazowej na wskazanych działkach. Prezydent miasta zatwierdził projekt i udzielił pozwolenia na rozbiórkę obiektów budowlanych.
Podatniczka tłumaczyła, że choć zajad był przeznaczony do celów mieszkalnych, i była tam prowadzona działalność gospodarcza o charakterze gastronomiczno-hotelarskim, to jednak jej zaprzestanie uzasadnia wniosek o nadpłatę podatku. W jej ocenie już od 1 stycznia 2017 r. budynek przestał bowiem spełniać swoje funkcje, jednocześnie tracąc swoje przeznaczenie gospodarcze. Bo uzyskując pozwolenie na rozbiórkę, jednocześnie zaprzestała wykonywać działalność gospodarczą na terenie nieruchomości.
Prezydent odmówił jednak stwierdzenia nadpłaty, bo nie ma do niej podstaw. Zauważył, że w prowadzonej ewidencji gruntów, budynków i lokali zajazd został sklasyfikowany jako pozostałe budynki niemieszkalne. A spółka nie posiada decyzji o nakazie rozbiórki, a jedynie pozwolenie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta