Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie się rodzi przekleństwo?

13 listopada 2019 | Nauka | Tomasz Nowak
Małgorzata i Grzegorz Bora – coachowie, trenerzy, lekarze; popularyzatorzy wykorzystania wiedzy o mózgu w biznesie  i rozwoju osobistym
źródło: Krzysztof Niewiadomy
Małgorzata i Grzegorz Bora – coachowie, trenerzy, lekarze; popularyzatorzy wykorzystania wiedzy o mózgu w biznesie i rozwoju osobistym

Mimo że ośrodki mowy znajdują się w lewej części mózgu, kiedy klniemy, aktywuje się prawa półkula 
– tłumaczą Małgorzata i Grzegorz Bora, trenerzy komunikacji.

Która część mózgu jest odpowiedzialna za mowę?

Grzegorz Bora: Ośrodki mowy u większości ludzi są zlokalizowane w korze w lewej półkuli mózgu. Dwa podstawowe to ośrodek słuchowy i ośrodek ruchowy mowy. To one są odpowiedzialne za to, jak rozumiemy i generujemy słowa w mowie intencjonalnej, świadomej, kiedy układamy myśli i artykułujemy je. Okazuje się jednak, że nie są to wszystkie obszary mózgu związane z wypowiadaniem słów. W niektórych sytuacjach również prawa półkula bywa zaangażowana w różne aspekty mowy. Lewa półkula – również w miejscach, w których zlokalizowane są podstawowe ośrodki mowy – to obszar, który bywa uszkodzony w trakcie udarów.

Małgorzata Bora: Ciekawe jest to, że kiedy mówimy, w lewej półkuli budujemy słowa i zdania, zaś prawa półkula odpowiada za generowanie słów w śpiewie. Tę właściwość mózgu można angażować w proces rehabilitacji osób, które przeszły udar z uszkodzeniem ruchowego ośrodka mowy. Okazuje się, że osoba z uszkodzeniem tego ośrodka, mimo że nie potrafi wyrecytować słów ulubionej piosenki, na przykład kolędy, może umieć ją zaśpiewać.

Czy to musi być piosenka, którą poznało się w dzieciństwie?

M.B.: Niekoniecznie. Najlepiej, aby była to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11507

Wydanie: 11507

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament