Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O wolności słowa raz jeszcze

13 listopada 2019 | Sądy i Prokuratura | Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek
źródło: Shutterstock

Głupie wypowiedzi polityków wywołują agresję.

Wolność oznacza odpowiedzialność. A to jest właśnie to, czego się większość ludzi obawia – powiedział kiedyś George Bernard Shaw. Tyczy się to również wolności wypowiedzi i granic tejże w kontekście odpowiedzialności za słowa. Te słowa wciąż są aktualne w świetle ostatnich wypowiedzi polityków dotyczących wydawanych orzeczeń. Zauważam pewną prawidłowość, jeżeli ktoś z przedstawicieli władzy ustawodawczej lub wykonawczej jest niezadowolony z treści orzeczenia, to krytykując je, nie używa argumentów merytorycznych, tylko przeciwnie, populistycznych, ubranych w słowa obraźliwe i niegodne.

Skandal nad skandale

Ponownie modne staje się pojęcie „sędziokracja". U podstaw takiego sformułowania leży przekonanie, że władza sądownicza rozstrzygnięciami wkracza w dominium dwóch pozostałych władz, a sama jest formą wynaturzenia demokracji. Aby jednak dowieść takiego stanu rzeczy, należy przytoczyć argumenty, a nie inwektywy.

Ostatnio pojęcie to pojawiło się w wypowiedzi byłego wiceministra sprawiedliwości, a obecnie europosła Patryka Jakiego. Oczywiście nie odmawiam panu posłowi prawa do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11507

Wydanie: 11507

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament