Minister rolnictwa słabo dba o rynek ekożywności
Choć produkty ekologiczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem, to w Polsce spada liczba producentów i obszar upraw. Rząd wspiera ten rynek nieskutecznie – ocenia NIK.
Najwyższa Izba Kontroli ujawnia w raporcie sprzeczności polskiego rynku ekologicznego. Choć sklepy są coraz bardziej zainteresowane tą żywnością, to mocno spadła liczba producentów i sama powierzchnia upraw ekologicznych. Podwoiła się za to liczba przetwórców. Branża jednak dopowiada, że polscy przetwórcy muszą kupować na Ukrainie, bo polskim ekologicznym rolnikom bardziej opłaca się sprzedawać na Zachód.
Jest jednak o co walczyć, rynek żywności ekologicznej w Polsce jest już wart miliard złotych, w całej UE – nawet 40 mld euro, czyli ok. 145 mld zł.
Papierowe wsparcie
Obraz rynku żywności ekologicznej, który miał być naszą marką narodową, nie jest bardzo optymistyczny. W ciągu ostatnich czterech lat liczba producentów ekologicznych w Polsce spadła o 19 proc., z 25,5 tys. do 20,5 tys. w latach 2014–2018 – informuje raport Najwyższej Izby Kontroli. O jedną czwartą skurczyła się powierzchnia upraw ekologicznych, z ponad 650 tys. do 485 tys. ha. Co może w tej sytuacji zaskakiwać, liczba przetwórców w tym czasie mocno wzrosła, z 484 na 905 firm. Polska Izba Żywności Ekologicznej uważa jednak, że taki spadek jest kwestią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta