Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokąd zmierza nasze rolnictwo

13 listopada 2019 | Ekonomia i rynek | Józef Pyrgies

Polska wybrała odmienną niż inne kraje 
drogę zmian rynku ziemi rolniczej 
i związanych z nim zmian struktury obszarowej gospodarstw. Przypomina to raczej budowę skansenu niż nowoczesnego i konkurencyjnego rolnictwa.

 

O wartości rolnictwa w głównej mierze decydują jego zdolności konkurencyjne, za którymi stoją nowoczesne i efektywne gospodarstwa rolne. Jednym z ważnych czynników, które decydują o kierunku rozwoju gospodarstw, jest z kolei stan rynku ziemi rolniczej i warunki, które go kształtują. Rynek ziemi rolniczej można ocenić poprzez analizę zmian struktury obszarowej rolnictwa. W tym celu można wykorzystać takie mierniki jak:

> zmiana liczby gospodarstw rolnych,

> zmiana powierzchni użytkowanej przez gospodarstwa o większym obszarze,

> udział dzierżawy w użytkowaniu ziemi rolniczej.

Polska z ok. 1,4 mln gospodarstw znajduje się wśród krajów UE o największej ich liczbie (za Rumunią). Jest też wśród krajów o niskim udziale (21 proc.) powierzchni użytkowanej przez gospodarstwa o większym obszarze (czyli ponad 100 ha użytków rolnych) i udziale dzierżawy w użytkowaniu ziemi rolniczej (19 proc.). Jest nadal zatem krajem, gdzie rolnictwo jest silnie rozdrobnione i przeważają małe i średnie gospodarstwa, będące głównie własnością rolników.

Efekt ekonomii skali

W większości krajów, zwłaszcza takich, gdzie rolnictwo uznawane jest za wysoko rozwinięte i konkurencyjne, zmianom strukturalnym towarzyszy spadek liczby gospodarstw oraz wzrost udziału powierzchni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11507

Wydanie: 11507

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament