Najważniejszy dla prawnika akt
Fundamentalne prawa konwencyjne nie są teoretyczne.
Mogło się wydawać, że Trybunał w Strasburgu jest oddalony całe lata świetlne od naszych spraw, dopóki sami sędziowie nie zaczęli odwoływać się do niego, i to w swoich sprawach dotyczących choćby odmowy powołania na urząd, usunięcia z urzędu czy skrócenia kadencji. Okazało się, że Trybunał dla wszystkich bez wyjątku jest ostatnią instancją.
Każdy, kto ma honor wykonywać zawód prawnika, powinien mieć wpojony dekalog praw człowieka i podstawowych wolności. To najważniejszy akt prawny współczesnego prawnika. Stosując czasem zawiłe regulacje kodeksowe czy ustawowe, trzeba zawsze rozumieć prawo szerzej, aby nie wpaść w pułapkę zawiłości czy formalności i nie stracić z oczu najważniejszego w procesie stosowania prawa: człowieka.
Tragiczne doświadczenia II wojny światowej
Minęło już kilkadziesiąt lat od zakończenia drugiej wojny światowej, a pamięć tych tragicznych wydarzeń jest ciągle żywa. Żyją też ofiary tych czasów. O zbrodniczych mechanizmach hitleryzmu trzeba jednak wciąż przypominać, aby zrozumieć współcześnie wagę praw człowieka. Hitler był najwyższym sędzią i zyskał pełnię władzy nad prawnikami. W wyroku norymberskim dotyczącym prawników znalazło się ostre stwierdzenie, że „miecz mordercy był ukryty pod togą prawniczą". Szokujące jest to, że wszyscy sędziowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta