Irracjonalne rozumienie historii
Odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej ponoszą Niemcy. Jest to oczywisty, bezdyskusyjny i niepodważalny fakt historyczny, potwierdzony wyrokiem Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze.
Badania historyczne wskazują jednak na wiele czynników pośrednich, które przyczyniły się do wybuchu tej najstraszniejszej w dziejach ludzkości wojny. Najważniejszym z nich był układ niemiecko-radziecki z 23 sierpnia 1939 roku, nazywany paktem Ribbentrop-Mołotow, a w szczególności tajny protokół dodatkowy, który ustanawiał reguły podziału sześciu niepodległych państw europejskich: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii. Była to zatem konwencja wojskowa przewidująca rozpoczęcie działań wojennych przez jedną ze stron umowy i akceptację lub zbrojne wsparcie przez drugą. Protokół był w rzeczywistości lakoniczną instrukcją rozbiorową: „Na wypadek terytorialno-politycznego przekształcenia obszarów należących do państwa polskiego sfery...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta