Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Specustawa nie rozwiąże problemu chorych świń

03 stycznia 2020 | Prawo co dnia + Drobne | Witold Daniłowicz

Witold Daniłowicz Za walkę z ASF powinna odpowiadać służba weterynaryjna, która jako jedyna jest do tego profesjonalnie przygotowana. Tymczasem główny ciężar walki z ASF mieliby wziąć na siebie myśliwi.

Grupa posłów 17 grudnia 2019 r. złożyła w Sejmie projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Sejm uchwalił ją w ekspresowym tempie, bo już 20 grudnia, i przekazał do Senatu celem dalszego procedowania. Ustawa jest reakcją na postępujące rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) i nieskuteczności dotychczas podejmowanych w tym celu działań. Zdziwienie budzi zarówno to, że powstała ona dopiero pięć lat po pojawieniu się wirusa w Polsce, jak i to, że tak ważny problem jest przedmiotem projektu poselskiego, a nie rządowego.

Ustawa przewiduje zmiany legislacyjne w dziewięciu ustawach. Pomimo jednak tak szerokiego zakresu zmian legislacyjnych można wątpić, czy osiągnie zamierzony skutek. Uwagę zwraca przede wszystkim pominięcie przez ustawodawcę dwóch podstawowych kwestii – wskazania organu administracji odpowiedzialnego za walkę z wirusem ASF, jak również źródeł finansowania podejmowanych w tym celu działań. W obowiązującym stanie prawnym odpowiedzialność ta jest rozłożona na całą gamę podmiotów – służbę weterynaryjną, Lasy Państwowe, koła łowieckie, ośrodki hodowli zwierzyny, właścicieli nieruchomości rolnych – rolników, miasta, zarządców dróg, i jeszcze parę innych. Powoduje to duże zamieszanie i przerzucanie się odpowiedzialnością. Najlepiej widać to na przykładzie postępowania ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11548

Wydanie: 11548

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament