Troska o zrównoważony i przemyślany rozwój miast to nasz priorytet
Potrzebujemy architektury energooszczędnej, a także dodatniej energetycznie – mówi Bolesław Stelmach, dyrektor NIAiU.
Jaką misję ma Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU)?
Polska była do niedawna jednym z ostatnich krajów europejskich, w których nie było żadnego państwowego instytutu zajmującego się polityką architektoniczną i urbanistyką. Do najważniejszych zadań Instytutu należy dbanie o jakość architektury i urbanistyki oraz propagowanie wysokiej jakości przestrzeni. Czynimy to od 2017 roku poprzez działania edukacyjne, naukowe, wystawiennicze i wydawnicze.
Naszym hasłem jest twierdzenie: „przestrzeń wspólna jest wartością". Staramy się uświadamiać społeczeństwo, jaką rolę odgrywa przestrzeń wokół nas. Widzimy przy tym wzmożone zainteresowanie społeczne architekturą i sprawami miejskimi. Fundamentem działania NIAiU są badania naukowe i publikacje źródłowe. Opracowujemy dorobek polskiej architektury i urbanistyki po 1945 roku; w ramach prowadzonych prac badawczych zajmujemy się też intensywnie architekturą i urbanistyką po roku 1989 oraz teraźniejszością.
Jaki dla Instytutu był rok 2019 i czego udało się dokonać?
To był bardzo dobry rok. Jednym z najważniejszych wydarzeń zorganizowanych przez NIAiU była ogólnopolska wystawa „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury", która odbyła się w pięciu polskich miastach. W Warszawie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta